Poštovani doktore, stanje mojh hormona je: tsh 1. 6; ft4 17. 5; f3 2. 7 kilaža mi se u potpunosti otrgla kontroli 162-67kg, od toga pet kilograma u poslednjih 6 meseci (mada ne mogu da kažem da ne jedem) , ali imam užasan problem što se jako znojim (naročito kada sam u žurbi ili izutra dok spremam decu za vrtić) . Na poslednja dva pregleda doktorka mi je rekla da mi je iz upaljena štitna žlezda, na moje pitanje zašto, odgovor je bio: virusno ili vas je tako majka rodila. Da i imala sam čvorić od čini mi se, 11 mm. Šest meseci sam pila sam selen, magnezijum i tri meseca aspirin 100 (zbog te upale) . Sada mi sledi kontrola. Primetila sam, i jako mi je teško zbog toga, da mi se smanjio prag tolerancije u smislu što se nekada nekontrolisano izvičem i iznerviram na decu, a posle mi bude žao zbog toga. Da li tome doprinosi štitna žlezda ili nedostatak vremena zbog čega sam vrlo često u 4 brzini. Da li sam ja možda time što sam stalno u nekoj jurnjavi na neki način doprinela tome. Zaista bi mi bilo drago da dobijem vaše mišljenje. Unapred najlepše hvala.

    Odgovoreno: 18. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vrednosti ispitivanih hormona su u granicama normale tako da štitasta žlezda ne bi mogla da bude razlog vaših tegoba. Postojanje čvorića te veličine obično ne stvara nikakve probleme i nema terapije koja bi nodus smanjila ili uklonila, osim hirurške, za šta za sada nema potrebe. Upala štitaste žlezde najčešće jeste virusno oboljenje i praćeno je jakim bolovima sa prednje strane vrata i leči se kao i svaki grip, mirovanjem, vitaminima i aspirinom par meseci. Ultrazvučne kontrole i kontrole ft4 i tsj jednom godišnje.
      ass. Dr milena velojić golubović