Postovana imam 65. Godina. Bolujem od dijbetesa ii od 2001. Godine. Telesna tezina 80 kg, ali se ne menja od 2004. Godine. Hteo bih sa vama da se konsultujem u vezi bolesti i savet: uzimam od terapije metformin 850 2 x 1 i glibedal od 5 mg 2 x 1. Lekove uzimam posle rucka i posle vecere. Vodim racuna o ishrani, imam neku tablicu o dnevnim hlebnim jedinicama. Glikemija mi je 2008 i 2009 od 7-9. Zimus sam zbog iseljvanja clana porodice imao oko 4 meseca stresnu situaciju. Sada se relativno dobro osecam, usta mi se ne suse, nemam cesta mokrenja, ne osecam stalnu glad, niti svrab u genitalijama. Hteo bi da vas zamolim za sledece: da li je terapija adekvatna i dovoljna ili sam "zreo"za insulin. Da li treba u neko drugo vreme da uzimam tablete. Mozda znate neki biljni preparat kao dopunu lekovima. Da napomenem i ovo, uzimam i lekove za pritisak (amplopin i hemokvin) , kao i flutamid tabl. Za operisanu prostatu.

    Odgovoreno: 17. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Dobra glikoregulacija poderazumeva nešto bolje vrednosti glikemije od onih koje pominjete. Jutarnje vrednosti ne bi trebalo da pređu 5. 5mmol/l, u toku dana 7. 5mmol/l a vrednostio hba1c da budu manje od 6. 5% . Može se prihvatiti i da sve povećamo za 0. 5. Što se terapije tiče još uvek ne uzimate maksimalne doze lekova tako da ima prostora za povećanje doze. Probajte sa glibedalom 2 ijutru i 1 uveče pre jela i metformin 850 3 x 1 uz svaki obrok, uz obaveznu odgovarajuću dijetu.
      ass. Dr milena velojić golubović