Postovani doktore moja dijagnoza glasi: struma nodosa, tsh: 1. 093 t4: 1. 02 t3: 1. 14 pre tri meseca su mi rekli da imam problema sa stitnom zlezdom nakon cega sam imala snimanje i utvrdjeno mi je da imam cvor od 1cm i nakon toga sam poslata na specijalisticke preglede i na punktiranje zlezde. Nakon dobijenih rezultata receno mi je da ne mogu da mi tvrde 100% da nemam miom stitne zlezde i zakazali su mi novi veliki pregled nakon tri meseca. Mene interesuje da li da ja cekam ta tri meseca ili da idem odma kod lekara ukoliko je miom da li treba da cekam ili sta da radim? Mene interesuje koliko je ova bolest opasna i koje posledice mogu da ocekujem. Unapred vam se zahvaljume i molim vas da mi hitno odgovorite na privatan e-majl ako je moguce. Pozdrav lea

    Odgovoreno: 17. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Verovatno ste pogrešno razumeli termin miom, tako nešto na štitastoj žlezdi ne postoji. Naosnovu rezultata ispitivanih hormona funkcija vaše štitaste žlezde je u redu i nema potrebe za lečenjem. Nodus od 1cm ne može biti razlog bilo kakvih tegoba a nodusi se ne mogu lečiti lekovima. Jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija, obično kada svojom veličinom počnu stvarati probleme. Ukoliko punkcija nije pokazala znakove zloćudnosti drugih sigurnih parametara nema, ni laboratorijskih, osim kalcitonina, ni ultrazvučnih, ni scintigrafskih. Karcinomi štitaste žlezde su prilično retki, a nodusi su dosta česti pre svega kod žena. Ultrazvučna kontrola za 6 meseci.
      ass. Dr milena velojić golubović