Postovani, 2. Dana ciklusa uradila sam sledece hormone: - estradiol (e2) - 58. 6 ref. Vrednost 12. 5-165; - lh - 6. 22 ref. Vrednost 2. 4-12. 6; - fsh - 9. 72 ref. Vrednost 3. 5-12. 5; - progesteron - 0. 49 ref. Vrednost 0. 2-1. 5; - tsh - 6. 32 ref. Vrednost 0. 27-4. 64; - prolaktin - 559 ref. Vrednost 102-496. Zabrinuta sam zbog povecanog tsh (koji je do skoro bio oko 3) i zbog povecanog prolatkina (koji nikada do sada nisam vadila) . Sta to znaci? Da li, mozda, treba da obratim paznju na stitnu zlezdu? Inace, ostala sam bez posla pre par meseci, pa me intresuje da li je do ovakvog rezultata moglo doci zbog povecanog stresa? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 17. 10. 2009.
    • Poštovana,
      I vrednost tsh i vrednost prolaktine jesu nešto iznad gornjih granica referentnih vrednosti, ali ne verujem da mogu biti razlog bilo kakvih problema i ne zahtevaju lečenje. U svakom slučaju ponovite analize oba hormona, vrlo često se dešavaju i laboratorijska odstupanja, pre svega sa tsh.
      ass. Dr milena velojić golubović