Postovani, u julu prosle godine sam radila hormonski status i prolaktin je tada bio u ref. Vredn. Tj. 475[ref. Do 800]. U junu ove godine je bio 1464, a posle 3, 5 meseca 1548. Prvi povisen nalaz je protumacen kao ''stresni'' ali posto je dva puta zaredom bio povisen prof. Endokrinolog me je poslala da uradim dnevni profil prolaktina 3 puta na sat vremena. Informisuci se po internetu, primetila sam da su mnogi radili profil na 3 sata[obicno u 8, 11 i 13h] pa me zanima da li ima nekakve razlike ako se radi na sat vremena i da li je istina da ukoliko su sve 3 vrednosti ispod 2000 ne treba uvoditi nikakvu terapiju? Hvala unapred na odgovoru

    Odgovoreno: 13. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija prolaktina se sprovodi kod njegovog povećanja, ne čekamo vrednosti od 2000, posebno ukoliko ima i simptoma hiperprolaktinemije, odnosno sekrecije mleka iz dojki, poremećaja menstrualnih ciklusa i steriliteta. Potrebno je ispitivanje hipofize, da se urade svi hormoni i nmr hipofize. Bitno je znati da redovna upotreba nekih lekova daje uvećanje prolaktina (klometol, antidepresivi, eglonyl)
      ass. Dr milena velojić golubović