Postovani, pre 17 dana, posle jakog stresa pojavio mi se crveni osip na kozi ispod pazuha i na kukovima, malo prepone-sve simetricno. Doktor mi je prepisao deksazon i synopen inekcije+flonidan tablete. Posle dve ture inekcija bilo je bolje, medjutim posto nije sasvim proslo dobila sam jos dve ture inekcija. Predzadnji dan navedene terapije vadila sam krv i rezultati su sledeci: se-2 ** acidum uricum 146 (150--360) ** fibrinogen 2, 4 ** uk bilirubini 12, 4 (3--21) ** dir bilirubini 3, 2 (<5) ** latex crp <6 (<6 mg/l) ** wbc 11. 4 (4. 8--10. 8) ** lym# 1. 6 (1. 2--3. 4) ** mid# 0. 3 (0. 1--1. 0) ** grn# 9. 5 (1. 4--6. 5) ** lym% 14 (20--51) ** mid% 3 (2--12) ** grn% 83 (42--75) **. . . Sto se tice eritrocita sve je u granicama normale: rbc -4. 95, hgb-147, hct-0. 403, mcv-81. 3, mch-29. 7, mchc-364, rdw-12. 5, plt-243, pct-1. 8, mpv-7. 4, pdw-0. 126. . . . A takodje i sledeci nalazi su u granicama: alt-16. 8, ast-21. 5, g-gt-7. 9, urea liquiuv-5. 4, autocreatinine-77. 8, alkalna fosfataza-161. 5. Sve je potpuno proslo pre tri dana, medjutim danas se opet pojavio osip po kukovima i preponama, ne svrbi, ne pece! Pijem antibiotic pancef vec 6 dana, popila sam celu kutiju flonidana. Inace, imam 25 godina i imam prolaktinom na hipofizi, pijem bromokriptin vec 1, 5 godinu. Prl je u granicama normale. Od pocetka godine sam imala problema samo desetak dana pred menstruaciju (koja je uredna) u vidu gusenja u vratu i blagog kasljucanja, iskljucivo nocnog preznojavanja i zamaranja. . Pre 2-3 meseca te tegobe su spontano nestale. U junu sam radila ogt test i secer nataste je bio 6. 3 a posle 2 h je bio 7, 2, (niko u porodici nema dijabetes) dok su masti i drugi hormoni (stitne zlezde) bili ok. U medjuvremenu sam kontrolisala temperaturu koja je konstantno povisena u drugoj polovini ciklusa 37, 0 - 37, 4, dok je u prvih 10-15 dana 36, 9. Medjutim desavalo se da i u tom periodu bude povisena ali tada sam merila t u ustima, sto sam kasnije saznala da nije realno. Kod ginekologa je zadnji put, u julu sve bilo ok. Pre oko mesec dana poceo je da me boli zglob na saci prsta i do sada je prestao, medjutim pojedini zglobovi mi ponekad zasevaju na kratko. . ? Molim vas za odgovor posto sam ocajna i ne znam vise kome da se obratim i sta da radim, kod mog endokrinologa mogu tek za mesec i po. Sta je vase misljene u vezi mojih simptoma, krvne slike i osipa, na sta sve ovo ukazuje?? Sta da radim sa osipom? Izvinjavam se na opsirnom uvodu, i ja bih volela da je mnogo kraci. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 17. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Na osnovu navedenih rezultata i opisa vaših tegoba ne bi se moglo reći da je razlog, pre svega promena po koži, endokrinološkog porekla. Ne vidim razlog za neko dalje endokrinološko ispitivanje i analize hormona. Moguće je da se radi o alergijskoj reakciji na neki od lekova koje redovno uzimate.
      ass. Dr milena velojić golubović