Imam 32 god. Pijem yasmin 2 godine i kako se pojačano znojim i vrlo lako umaram čak i pri najmanjem naporu prekontrolisala sam hormone štitne žlezde. Rezultati su: t3: 2. 7; t4: 166; tsh: 1. 76. Zanima me šta vi mislite o ovakvim rezultatima, da li su alarmantni, da li je upotreba yasmina mogla da dovede do njih, da li smem da nastavim sa upotrebom pilula i ako smem da li da ostanem na yasminu ili biste mi preporučili neke druge sa nižom dozom hormona. Napominjem da mi je krvna slika u redu. Ono što mi je najbitnije je da li je kod ovakvih rezultata potrebno lečenje ili se ovako mala odstupanja tolerišu?

    Odgovoreno: 13. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Kod upotrebe estrogenskih preparata trebalo bi raditi slobodne frakcije hormona štitaste žlezde, ft3 i ft4, jer se dobijaju lažna uvećanja ukupnih hormona koje ste vi radili (lako povećan t4 i t3 na gornjoj granici) . Kako je vrednost tsh najnoramlnija sigurno je da nema govora o povećanju funkcije štitaste žlezde i potrebi za terapijom. Što se štitaste žlezde tiče nastavite sa pomenutom kontracepcijom.
      ass. Dr milena velojić golubović