Postovani, imam 59 godina, operisala sam pre godinu dana strunu na stitnoj zlezdi. I doktor mi nije prepisao nista od lekova. Pored toga ima problema i sa krvnim pritiskom i u poslednje vreme imam jako povisen 190 gornji 120 donji. Kardiolog me je poslao na test opterecenja i na analizu ths, t4 i t3 hormona. Rezultati su: ths: 5, 609 t4: 137, 30 t3: 1, 79 zanima me vase misljenje da li je povecanje hormona razlog povisenog pritiska? I da li je mozda opasno za mene da radim test opterecenja? Hvala

    Odgovoreno: 13. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Postoji blago povećanje tsh, ali normalne vrednosti t3 i t4, tako da za sada nije potrebna terapija i ovakvi nivoi hormona i vaša štitasta žlezda ne mogu biti razlog tegoba i povećanja kvnog pritiska. Rizike za test opterećenja procenjuje kardiolog koji test i izvodi, ali i ovde vaša štitasta žlezda nema značaja. Kontrole ft4 i tsh dva puta godišnje.
      ass. Dr milena velojić golubović