Postovani, ono sto mene interesuje je da li stres, nervoza i neiskazivanje osecanja moze da utice na nivo hormona? Naime, primetila sam da ste negde spomenuli da nivo hormona ima veze sa necim, nisam sigurna sa cim. Takodje sam primetila da ja uvek u nekim da kazem manje stresnim situacijama ostanem vrlo smirena i hladna, i kao da tek kasnije postanem svesna situacije. Imam utisak da ponekad imam zakasnelu reakciju. Pa me interesuje da li i ovo moze da utice na hormone? Hvala unapred

    Odgovoreno: 06. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Postoje hormoni koji se i nazivaju stres hormonima jer u takvim situacijama njihov nivo raste i pomaže organizmu da savlada krizne situacije. U pojedinim endokrinološkim bolestima postoje i značajne promene ponašanja pacijenta. Ukoliko postoji i drugi znaci i simptomi možda ima potrebe za ispitivanjem nekih endokrinih žlezdi. Obratite se vašem endokrinologa radi pregleda.
      ass. Dr milena velojić golubović