Poštovani, molim vas za pomoć. Pre 3 godine sam pod hiprtireozom rodilam sam zdravu i pravu devojčicu nakon čega mi je štitnjača odstanjena jer sam dobila antitela (hasimoto) , sada pijem 50 mikr. Gr. Eutrx. Pa mi povremeno funkcija pređe u hipo. Pošto smo se suprug i ja odlučili za drugu trudnoću naišli smo na problem jer to nikako da se desi. Sve je uredu oboje smo zdravi, pravi ali ništa. Slušajući priče ovih i onih načula sam da kada funkcija pređe u hipo teže dolazi do začeća. Da li je to istina i šta dalje ako jeste? Hvala unapred, sanja

    Odgovoreno: 06. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Svaki poremećaj funkcije štitaste žlezde, ukoliko se ne leči pravilno, smanjuje šanse za začeće. Hipotireoza se leči veoma efikasno i jednostavno nadoknadom hormona. Problem je jedino odrediti pravu dozu leka. Najčešće je to doza oko 100mikgr l-tiroksina, tako da mislim da je za terapiju hipotireoze vaša doza premala. Kontrolišite ft4 i tsh. Nakon normalizovanja hormona ne bi trebalo biti problema da ostanete u drugom stanju. Treba imati na umu da u toku trudnoće potrebe za hormonima rastu i da dozu leka obično treba povećati.
      ass. Dr milena velojić golubović