Poštovani, imam problem sa začećem, doktor kaže da je zbog visokog prolaktina, ostalo je u redu. Prolaktin je 1330 i doktor mi je preporučio dostinex, jednu tabletu nedeljno. Da li mi možete reći koliko dugo treba da ga pijem i da li će se prolaktin ponovo povećati kad prestanem uzimati lek? Kako sam razumela ne bi smela ostati u drugom stanju dok uzimam lek, koliko da sačekam posle zavrsetka terapije?

    Odgovoreno: 06. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Hiperprolaktinemije je jedan od najčešćih razloga steriliteta. Medikamentozna terapija je obično veoma efikasna, bilo da se koristi bromokriptin ili dostinex. Terapija traje mesecima, obično i do godinu dana. Bitno je odrediti dozu leka koja postiže terapijski efekat. Nakon terapije ne bi trebalo da bude daljeg povećanja prolaktina. Potrebno je u toku dijagnostike osim vrednosti prolaktina uraditi i nmr hipofize radi detektovanja eventualnog tumora, prolaktinoma koji je razlog povećanja prolaktina. Najčešće u toku terapije dolazi do smanjenja pa i nestanka samog tumora. U toku terapije nije dozvoljena trudnoća te treba primeniti mehaničku kontracepciju. Nakon prekida terapije najmanje mesec dana ne bi trebalo da se razmišlja o trudnoći.
      ass. Dr milena velojić golubović