Postovani, molim vas da mi odgovorite na pitanje da li i kako hormonski status stitnjace tj. Tiroksina, utice na maligne procese u organizmu u slucaju kada su isti dijagnostikovani i postoje? Naime, 1997 god mi je odstranjen znatan deo stitnjace u oba reznja zbog difuzno uvecane i polinodozno izmenjene strume. Od tada sam na supstitucionoj terapiji tiroksinom, na kontrolne preglede idem redovno, nalazi su uvek bili u granicama normale sve do 2007 kada su vrednosti ft4 bile blago povecane, da bi mi krajem iste godine dijagnostikovan karcinom grlica materice. Prosla sam radikalni vid zracne i hemoterapije, odradjujem redovne kontrole i stanje je, do sada, na moju srecu, bilo zadovoljavajuce. Medjutim, pri poslednjoj kontroli hormonskog statusa stitnjace, 25. 09. 2009 ponovo nailazim na povisene vrednosti ft4 (32. 4) , ostali nalazi su u granicama referentnih vrednosti, pa me zanima imam li razloga za zabrinutost i nije li to neki signal da se primarna bolest ponovo razbuktava? Mozda su vam ove informacije suvoparne, pitane totalno besmisleno, ali je tesko razmisljati u drugim pravcima kada imate ovakvog neprijatelja u sebi! Zabrinuta i unapred zahvalna. Suzana.

    Odgovoreno: 04. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Neophodno je uz ft4 kontrolisati i tsh. Povećanje vrednosti ft4 je najverovatnije posledica veće doze leka od potrebne, ili laboratorijske greške. Ponovite analize ft4 i tsh. Nema povezanosti terapije koju uzimate zbog hipotireoze i problema sa malignim procesom koje je rešen.
      ass. Dr milena velojić golubović