Postovanje, molim vas da mi ako mozete date odgovor, ili savet. Imam problem sa prolaktinom, prilikom prve kontrole pre jedno tri meseca prolaktin je bio visok 1800, sad sam uradila ponovo test na prolaktin i visok je 1330. Od strane lekara kod kog vodim sve ovo, preporuceno mi je pa pijem lek dostinex i to jednu tabletu sedmicno. Posto sam u braku vec dve godine i sa tim imamo problema oko trudnoce, interesuje me dejstvo leka koliko traje, i kad prestanem koristi lek da li ce se prolaktin opet povisiti, i sad kad uzimam prolaktin a zelim da ostanem trudna, kad bi ga trebala prestati ga piti, da bi pokusali zacece. Puno pozdrava, i molim vas za odgovor unapred zahvalna dijana83

    Odgovoreno: 04. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Hiperprolaktinemija je najčešći uzrok steriliteta kod žena. Posledica je ili redovnog uzimanja određenih lekova (klometol, eglonyl, antidepresivi) ili postojanja tumora hipofize, mikroadenoma koji ne daje kliničku sliku zbog svoje male veličine, do 8mm. Neophodno je endokrinološko ispitivanje, funkcionalno i morfološko sagledavanje hipofize. U toku terapije ne bi trebalo planirati trudnoću.

      ass. Dr milena velojić golubović