Poštovanje! Možete li mi nesto više reći u vezi ovoga? Dg: struma polynodosa bil praecipuea i sin-fna susp ultrasonografski se prikazuje izoehogen nodus koji praktično isčunjava ceo lr i hipoehogena oviodna zona u dr. Koncentracija tg u serumu uredna, titar ata i a-tpo u serumu uredan. Punktiran nodus u lr, pc nalaz suspektan. Indikovano je operativno lečenje. Pato-histolooški nalaz broj razmaza: 6 metode: mgg, papanicolaou citološki nalaz: oskudan koloid. Ćelije krvi i brojne grupe tireocitia u folikularnom rasporedu sa anizocitozom i anizonukleozom. Nalaz odgovara folikularnoj proliferaciji, moguće tumorskoj laboratorijski nalaz: tg: 15, 53 anti tg: l10, 00 anti tpo: 9, 72 pošto još nemam državljanstvo srbije, interesuje me hitnost hospitalizacije i ozbiljnost nalaza? Pošto nisam u mogućnosti da platim bolničke troškove. Zahvaljujem!

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Nodusi štitaste žlezde se ne mogu lečiti lekovima i jedino definitivno rešenje je hirurška intervencije. Punkcija nodusa je dobra orijentaciona metoda. Kako je citološki nalaz sumnjiv na postojanje izmenjenih ćelija mislim da bi trebalo što pre uraditi totalnu tireoidektomiju, odnosno uklanjanje cele štitaste žlezde. Urađene analize su u redu, ali one ne isključuju mogućnost postojanja maligniteta na štitastoj žlezdi.
      ass. Dr milena velojić golubović