Postovani, u junu ove godine imala sam povisene vrednosti prolaktina u 8h-2034; 11h-533; 13h-354mu/l. Popila sam jednu kutiju bromokriptina. Analize posle tableta su: 8h-875. 8; 11h-255. 9; 13h-375. 8 ulu/ml. Povisen mi je i hormon tsh, 7. 923mlu/l. Na rezultatima mr hipofize pise: ogranicena zona poskontrasnog hipointenziteta signala u posteriornom delu adenohipofize dimenzija 6x3x1 mm koja moze odgovarati mikroadenomu. Ultrazvuk stitne zlezde u redu. Endokrinolog mi nije dala nikakvu terapiju, vec mi je samo zakazala kontrolu za 6 meseci. Da li se vi slazete sa njom? I da li, mozete da mi kazete sta je mikroadenom? Hvala puno na odgovoru, i izvinite ako nisam najbolje objasnila, trudila sam se sve da napisem.

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Prolaktinom je najčešći mikroadenom, odnosno tumor hipofize manji od 8mm. Ne daje smetnje osim što povećanje prolaktina može biti razlog za izmene menstrualnog ciklusa i sterilitet. Terapija bromokriptinom je najčešće efikasna kako po pitanju smanjenja prolaktina, tako i po pitanju smanjenja, pa i gubitka tumora, ali se mora uzimati dugo i do dve godine. Mesečna terapija ne znači ništa. Morate ponoviti vrednosti ft4 i tsh da bi se bolje procenila funkcija štitaste žlezde i eventualno postavila dijagnoza i odredila odgovarajuća terapija.
      ass. Dr milena velojić golubović