Postovani, uradjena mi je ultrazvucna biopsija i dijagnoza je bila sledeca-follikular neoplasm. Otisli smo kod olra, koji je specijalizovan za tiroidnu zlezdu i rekao nam je da treba da se odstrani cela stitna zlezda, iako je to tkivo na desnom nodulu (za koje ne znaju da li je benigno ili mligno dok se ne izvadi) . Mene zanima sta regulisu hormoni stitne zlezde, da li cu se ugojiti ukoliko uzimam vestacke hormone i da li to moze imati, dugorocno posmatrano, nekih posledica po organizam. Hvala

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko posle biopsije i citološkog pregleda postoji sumnja na malignitet mora se odstraniti cela štitasta žlezda. Nakon toga se javlja nedostatak hormona koji se rešava nadoknadom putem lekova. Jedini problem kod terapije je određivabje odgovarajuće doze i nakon toga ste praktično zdrava osoba bez ikakavih ograničenja u svakodnevnom životu i bez posledica za ostale sisteme i organe. Terapija je doživotna.
      ass. Dr milena velojić golubović