Postovana, uradila sam scintigrafiju stitaste zlezde sa tc-99m. Napisani zakljucak glasi: scintigrafski se prikazuje nize polozena, asimetricna, uvecana na racun nodozno izmenjenog desnog reznja stitasta zlezda. Nakupljanje radiofarmaka u desnom reznju je nehomogenijei nesto slabije u spoljnjem delu medijalne i distalnoj trecini. Nakupljanje radiofarmaka u levom reznju je dosta homogeno. Molim za misljenje i savet, hvala!

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Obavezno je pre scintigrafije uraditi ultrazvučni pregled koji je mnogo precizniji po pitanju morfologije štitaste žlezde. Izgleda da postoji nodus, čvor, u desnom režnju štitaste žlezde. Obavezno je da uradite hormone ft4 i tsh. Ukoliko su oni u redu nema potrebe za lekovima, a što se nodusa tiče jedino definitivno rešenje je hirurška intervencije. Ultrazvučna kontrola 1-2 puta godišnje.
      ass. Dr milena velojić golubović