Postovani, moj suprug ima 49 godina, od dijabetesa boluje od 31 godine koji je na nervnoj bazi. Imao je do sada mnoge komlikacije kao sto su zahvat na desnoj nozi gde su mu odstranjena dva prsta do palca, podkolenu amputaciju leve noge, fleku 4x4 na desnom plucnom krilu, upalu mozga i mozdanica a sada ima problem na desnom oku, na kojem ne vidi. Doktorka mu je ispisala terapiju: himoral 3x2 i trental ampule 2x1, venski. Zanima me da li moze da izgubi totalno vid obzirom da je dijabeticar?

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Jedna od ozbiljnih hroničnih komplikacija šećerne bolesti je dijabetesna retinopatija koja je najčešći uzrok slepila. Na žalost nema odgovarajućeg lečenja, najbolja je prevencija, odnosno usporavanje njenog napredovanja postizanjem dobre regulacije šećera u krvi. Obzirom i na druge komplikacije koje pominjete verovatno je da lečenje šećerne bolesti kod vašeg supruga nije bilo kako treba i da su ove komplikacije napredovale mnogo brže nego što je moralo.
      ass. Dr milena velojić golubović