Pre otprilike godinu dana primetila sam promenu na vratu. Posle us utvrdjeno je da imam strumu stitaste zlezde. Hormoni su bili u granicama normale. . . . . . . . Prilikom skorasnje kontrole desava se sledece: hormoni su: t3-4, 4 t4-297, 5 tsh<0, 2 us: stitasta zlezda je normalnog polozaja, uvecana u isthmicnom segmentu (oko 14 mm) , lako uvecanih reznjeva, sa grubljom heterogenom strukturom, bez fokalnih promena. Dijagnoza je: thyreotoxicosis terapija: ptu tabl 100ugr 3x1 propranonol tabl 40 mg 3x1/2 bromazepantabl 3 mg 1x1 pitanje za vas u slucaju da mi ova terapija ne pomogne sta onda treba preduzeti? I u kom slucaju je neophodna operacija? Nisam vam napomenula da imam 33 god. Unapred zahvalna na vasem odgovoru ruzica

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Postoje tri mogućnosti lečenja hipertireoze. Medikamentozna koju ste započeli i koja se mora uzimati nešto duže i do dve godine uz korekciju doze leka i najčešće se postiže izlečenje. Ukoliko se lekovima posle ovog perioda ne postigne stabilna remisija moguće je uraditi terapijsku dozu j 131 ili hiruršku intervenciju, po proceni vašeg lekara. Za sada je redovno uzimanje terapije najvažnije i verovatno će se vaš problem tako rešiti.
      ass. Dr milena velojić golubović