Postovani doktore imam 30 god. Visoka sam 1, 63 a teska 90 kg, cula sam za lek xenical [ oristat ] koji smanjuje kilazu a ujedno i holesterol u krvi kojeg takode imam 7, 3. Po sam htela da vas pitam dali bih uopste smela da koristim taj lek i koliko je uopste efikasan u smanjenju kilaze posto sam pokusala sa svim mogucim dijetama i ali rezultati su uvek na nuli. Pa zbog moje kilaze su poceli i zdravstveni problemi. Recite mi sta da radim.

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Xenical je jedan od dva registrovana leka kod nas i uglavnom je veoma uspešan u borbi sa viškom kilograma. Uzima se po jedna tableta pre svakog obroka, deluje na nivou creva, ne resorbuje se i nema sistemskih efekata, što znači da ima vrlo malo situacija kada se ne može uzimati. Sprečava resorpciju masti iz creva, čime smanjuje unos kalorija i povoljno utiče na nivo lipida u krvi. Uz njega je obavezna i dijeta sa malo masnoća jer se u protivnom mogu javiti masne prolivaste stolice. U svakom slučaju to je lek koji se može proporučiti u lečenju gojaznosti.
      ass. Dr milena velojić golubović