Pitanje iz oblasti endokrinologije postovani doktore, imam jedan problem, prije 12 dana uradjena mi je totalna tireoidektomija uz obostranu preservaciju parastitastih zlijezdi, intraoperativno je konsultovan patolog: nalaz >ex tempore< benigno. Koristim terapiju kalcijum od prvog dana operacije 500ml x 2 šumeće tablete. Nakon četiri dana od operacije pocela sam da pijem uz cl, 1/4 euthyrox od 100mg, osmi dan od operacije mi je stigao izvještaj o patološko-histološkom nalazu gdje je ustanovljena dijagnoza carcinoma papillare glandulae thyroideae. Tumor veličine 4 mm, folikularna varijanta. Makroskopski- štitasta žlijezda u cjelosti (desni režanj 56x34x25mm, istmus 20x14x12mm, lijevi režanj 60x36x24mm) . Glatke kapsule, na presjeku se vidi više jasno ograničenih čvorova veličine do 18mm, žućkaste boje, staklastog sjaja. Mikroskopski: isječci štitne žlijezde sa slikom polinodozne strume - tkivo štitne žlijezde je sagradjeno od manjih i većih folikula koji su obloženi cilindričnim ili kubičnim epitelom. Koloid je obilan. Izmedju pojedinih čvorova prisutna hijalino izmijenjena vezivna stroma kao i oskudne nakupine limfocita. U jednom definitivnom isječku se nalazi mikroskopski fokus papilarnog karcinoma veličine oko 4mm. Tumorsko tkivo je jasno ograničeno, grade ga sitnije folikularne strukture obložene uglavnom jednim redom cilindričnih ćelija čija jedra pokazuju dijelom graund glass morfologiju, dijelom su sa uzdužnim zarezima. Tumorsko tkivo okružuje vezivno tkivo. Tumorsko tkivo ne infiltruje kapsulu štitne žlijezde. Nema znakova aktuelne invazije limfnih i krvnih sudova. Uz tkivo štitaste žlijezde se nalazi i paratireoidna žlijezda. Posle nalaza doktor mi je ukinuo terapiju euthyrox, a produzio uzimanje cl. Šta vi mislite, da li postoji mogućnost da je tumorsko tkivo izašlo iz kapsule i ušlo u krvne sudove? I šta mi vi preporučujete? Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 27. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Mislim da će sve biti u redu nakon intervencije koje je urađena i patološkog i patohistoliškog nalaza koji ste opisali. Ono što je neophodno to je terapija l-tiroksinom, tbl. Euthyrox u dozi koja će održavati vrednosti tsh jako niskim a neće napraviti simptome hipertireoze. Obavezna je i kontrola specijaliste nuklearne medicine radi dijagnostike i eventualne terapije. Ne razumem prekidanje terapije euthyroxom. Terapija kalcijumom može biti privremena ali i stalna u zavisnosti od stanja paratiroeidnih žlezdi, koje se mogu sasvim oporaviti nakon intervencije. Sam papilarni karcinom štitasta žlezde je veoma zahvalan za lečenje i najčešće nema nikakvih problema, odnosno postiže se potpuno izlečenje. Redovne kontrole endokrinologa.
      ass. Dr milena velojić golubović