Dobar dan, moje pitanje je za endokrinolog. Ja se zovem katerina iz makedonija. Molim vas postovani doktori protumacite mi ovaj rezultat za moje mame. Ona ima 63 god i oseca veliki zamor kada hoda kad lezi svaki put je zagusi vise puta u tokom dana. Bili smo u sk. Na ispitivanje na patofizu ali lekove ni su joj dali. Ona je izgubila apetit, neznamo od sta ima tegobe gusenje. Rekli su joj da uradi i stres test da ni je od srca (radila je eho srca i to je dobro) a u isto vreme eho stitne zlezde i rekli su joj da ima cisticni tumefakt (sta to znaci molim vas recite mi) sta vi predlazete neke lekove sta ispitivanja da uradi? Ona pije-omega 3, aspirin 1 nasabajle, atenolol 2x1/4 i za oci zatop sto ima glaukom-azopt i pilokarpin. Molim vas recite mi nesto vise. Hvala vam.

    Odgovoreno: 27. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Cista štitaste žlezde obično ne zahteva bilo kakve lečenje ukoliko svojom veličinom ne pravi kompresivne probleme. Mogućnosti su punkcija i evakuacija sadržaja ciste ili hirurška intervencija. Ultrazvučne kontrole 2-3 puta godišnje. Ono što je problem i što se mora lečiti je hipertireoza, povećana funkcija štitaste žlezde, koja postoji na osnovu poslatih rezultata hormonskih analiza. Obavezno se javite vašem endokrinologu radi započinjanja odgovarajuće terapije
      ass. Dr milena velojić golubović