Postovani doktore! Moj suprug ima dijagnozu polineuropatije, a na desnom stopalu, ispod prstiju bio je lociran zulj koji je otpao, ali je ostala nezarasla rupa u velicini oko pola cantimetra u kvadrat, sa nekroticnom okolinom u sirini oko 1 cm. Prvi put se to desilo u novembru 2008. I zaraslo je za nekih mesec dana. Ova sadasnja situacija je nastala u aprilu ove godine i nema bitnog pomaka. Postoji li mogucnost izlecenja dijabeticarskog stopala akupunkturom ili ima i koji, drugi nacin? Unapred zahvalna supruga.

    Odgovoreno: 22. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Postojanje ulkusnih promena na donjim ekstremitetima je veoma opasno kod bolesnika sa šećernom bolešću i u vrlo kratkom roku, za par sati ili dana ponekad dovodi do ogromnih posledica, pa i do amputacije ekstremiteta. Obavezno se javite hirurgu koji će proceniti da li je potrebna neki drugi oblik lečenja osim konzervativnog svakodnevna kontrola oba stopala, higijena, odgovarajuća obuća i nega. Nemam iskustva sa alternativnim načinima lečenja, ali sigurno je da se uz veliku brigu o stopalima i odgovarajuću terapiju problem može rešiti
      ass. Dr milena velojić golubović