Pitanje za endokrinologa imam 29 godina i pre 2 godine na rutinskoj kontroli mi je utvrdjena dijagnoza hipertireoze (ft4 23, 84) i na scintigramu struma nodosa u desnom lobusu. Izvestaj sa ultrazvuka je bio da unutar desnog reznja je masa jasno ogranicena, heterogene strukture, promera 43x21 mm izo do hipoehogena i da izbocuje ovaj rezanj prema napred lateralno i medijalno ka istmicnom delu koji ima dimenzije 2 mm i koji je homogen. Krenula sam sa terapijom tiastatom u oktobru 2007. I od tada mi je hormon ft4 u normali, na donjoj granici (rezultat juna ove godine je bio ft4 12. 58. Uradjena je i kompletna biohemija krvi i svi nalazi su u pozeljnim vrednostima. U oktobru bi trebalo da zavrsim sa terapijom (vec duzi period sam na dozi odvikavanja, tj. Pola tiastata na svaki drugi dan) pa me konkretno interesuje koliko vremena bi trebalo da se saceka posle terapije tiastatom da bi mogla da se planira eventualna trudnoca. Veliko hvala unapred!

    Odgovoreno: 21. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Što se tiče medikamentozne terapije hipertireoze moglo bi da se razmišlja o prekudu terapije. Bilo bi dobro da se pre toga urade tr antitela radi procene stabilnosti remisije bolesti. Nakon prekida terapiji i u slučaju stabilne remisije može se razmišljati o trudnoći. Na osnovu ultrazvučnog nalaza vidi sse da postoji veći nodus u desnom lobusu. Verovatno je na otkrivanju bolesti urađena i scintigrafija štitaste žlezde da bi se videlo da li se radi o toksičnom adenomu. Imajući u vidu veličinu nodusa jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija, odnosno odstranjenje tog režnja štitaste žlezde.
      ass. Dr milena velojić golubović