Poštovani, prije 2 i po meseca sam uradila eho štitaste žlezde i doktor je video da je značajno uvećana, heteroehogena, sa u potpunosti izmenjenom arhitekturom i više nodalnih promena. Najveća nodalna promena ima vel. 23 mm, stacionirana više centralno, anteriorno i medijalno u desnom režnju, vrši umerenu impresiju na traheju. Zatim sam uradila hormone štitaste žlezde i tsh je bio 11. 3 a t4 - 72. 1. Endokrinolog mi je na osnovu ovih podataka prepisao euthyrox 75. Njih pijem i dalje, ali neposredno posle početka terapije pokrenuo mi se pesak iz bubrega, a menstruacija mi se u potpunosti poremetila. Naime, ako i dobijem ciklus on nije normalne količine a ni boje. Posle mesec dana terapije odradila sam i calcitonin test i rezultat je bio 0. 59, a hormoni su bili tsh - 1. 39; ft4 - 13. 5 tpo at - 1190 tg at - 30. 1 molim vas da mi kažete, da li terapija ima veze sa promenama u radu bubrega, i da li ima veze sa menstruacijom i koliko to može biti opasno.

    Odgovoreno: 14. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Na osnovu rezultata pre početka terapije može se reći da bolujete od hipotireoze, smanjenog rada štitaste žlezde, koja se leči nadoknadom hormona lekom koji i vi koristite. Tegobe koje navodite su obično znak bolesti i sa oadekvatnom terapijom se gube. Bitno je odrediti dozu leka koja vama odgovaro kroz kontrole tsh i ft4, kao i gubitak simptoma.
      ass. Dr milena velojić golubović