Pištovani, moj otac je dijabetičar na insulinu već tridesetak godina, nije imao nekih većih komplikacija, sve do pre neki dan. Konstatovali su gangrenu na srednjem prstu desne noge, isti mu je amputiran, urađen je i rez od nekih 20tak cm iznad stopala. Trenutno je pod terapijom antibioticima. Pre više od mesec dana pojavilo mu se blago crvenilo oko tog prsta, odmah se javio lekaru opšte prakse, on ga je uputio kod hirurga, ovaj mu je prepisao neki antibiotik, stanje se blago popravilo. . . Da ne dužim. . . Išao je od jednog do drugog lekara, niko ništa nije preduzeo, sve dok se nije stanje toliko pogoršalo. . . Za tih mesec dana nešto se moglo preduzeti, i sigurna sam da bi se sve saniralo, samo da je neko reagovao na vreme. . . Smatram da neko zbog tog propusta treba da odgovara. Volela bih da mi odgovorite na to da li postoji mogućnost da se gangrena proširi? Takođe me zanima kome treba da se žalim u vezi sa ovim, jer smatram da sam u moralnoj obavezi to da u radim! Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 14. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Pojava gangrenoznih promena na donjim ekstrenitetima, makar i minimalnih, na jednom prstu kako opisujete, znak je obimnih promena na velikim krvnim sudovima nogu. I najmanja infekcija, povreda ili ulkusna promena na koži predstavljaju veliku opasnost i veoma često dovode do amputacije ekstremitea u roku od par nedelja. Milsim da verovatno nije bilo velikih mogućnosti da se kod vašeg oca nešto značajnije učini konzervativnom terapijom, koja je samo poslednji pokušaj, što retko uspeva. Ono što je sad birno je da se obrati pažnja na drugu nogu, da se svakodnevno neguje i pregledava i da se reaguje na najmanji mogući znak infekcije ili ishemijskih promena. Na žalost hronične komplikacije su praktično neizbežna posledica tako dugog trajanja šećerne bolesti. Ipak se treba truditi da regulacija šećere bude što bolja jer je to jedini način u bori protiv njihovog brzog napredovanja.
      ass. Dr milena velojić golubović