Postovana dr milena v. Golubovic u yadnje vreme mi se desava da mi se ruke u toku obroka pocnu naglo tresti. A nekada nakon 4 ili vise sati glaedovanja, jutarnja glukoza 6, 1mmol/l. . . . Da li je potrebno uraditi ogt test, moj porodicni lekar misli da treba. . . . Ovih dana trebam da pocnem primati terapiju u injekcijama za podsticanje spermatogeneze * (u trajanju od 12--18 meseci tri puta sedmicno) moj isti lekar mi je rekao da se pre te terapije isto mora ogt-test jer te injekcije mogu stvarati problem sa regulacijom glukoze u krvi. I da treba povecati kontrolu krvnog pritiska koji ja vec 7 godina imam povisen tj. Od moje 17-te godine. . . . Napominjem sa endokrinologom nisam bio u mogucnosti da razgovaram na ovu temu jer nije dolayio vec 2 meseca u moj grad unapred hvala

    Odgovoreno: 14. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Postoji mogućnost da se radi o hipoglikemijskoj epizodi. Potrebno je uraditi produženi ogt test sa insulinom i c-peptidom da bi se procenio odgovor beta ćelija na porast glikoze u krvi. Problem se obično rešava primenom odgovarajuće dijete u smislu rasporeda obroka, više manjih obroka u toku dana, najmanje 5, regulacija telesne težine i izbegavanje unosa koncentrovanih ugljenih hidrata, slatkiši.
      ass. Dr milena velojić golubović