Moje ime je almina i imam 21 godinu moje pitanje za vas glasi ovako operisala sam mikradenom na hipofizi prije 3 mjecesa tacnije 01 06 2009 godine kada mi je mikroadenom bio velicine 6 mm i prolaktin velicine 4560 sada sam nakon vremena ponovila nalaze stim da je magnetna rezonanca pokazala ponovo tumor na hipofizi i da je velicine 8mm i velicina prolaktina je 7160 a cortizola 3560 tacnije radila sma nalaze magnetne 13 ovog mjeseca a hormone sam radila 13 al prosli mjesec znaci augusta znaci ovi nalazi su radeni poslije operacije iako sam koristila bromergon tablete 2x2x2 na dan molim vas da mi kazete sta i kako jer ja vise ne znam kome da se bratim a taj problem imam vec 5 godina unaprijed hvala

    Odgovoreno: 14. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija prolaktinoma i hiperprolaktinemije se uvek prvo sprovodi upotrebom lekova, bromergon, dostinex, i najčešće se postiže uspeh i u smislu sekrecije prolaktina i u smislu smanjenja samog tumora. Terapija traje mesecima, pa i par godina. Ukoliko se ne postigne uspeh ostaje neurohirurgija kao definitivno rešenje. Obično to nisu tumori koji se ponovo javljaju tako da me čudi i veličina tumora i nivo prolaktina nakon intervencije. Takođe mi je nejasno i povećanje kortizola koje može biti posledica tumora hipofize, acth sekretujućeg. Mislim da je neophodno detaljno sagledavanje vašeg problema u bolničkim uslovima i od strane endokrinologa i od strane neurohirurga u specijalizovanoj ustanovi kakav je institut za endokrinologiju kc srbija u beogradu, na primer.
      ass. Dr milena velojić golubović