Poštovani g-dine doktore, na isulinu sam oko 20 god. Sve komplikacije su u punom "cvatu" pre dve godine im, ao sam okluziju desnog oka, posle čega (tek onda!) sam operisao levu karotidu koja je bila 95% zapušena. Posle toga, opšte stanje se prilično popravilo, čak se i desna k. Relaksirala sa 85% na 65% . Nažalost, sreća kratko traje. Bare, kada sam ja u pitanju. Pomirtio sam se sa sudbinom i stojički trpim sve muke koje nosi diabetes, čak i ed. (mada mi to najteže pada) ali ono što me brije su grčevi u donjim ex. Često, u sred noći, probudi m e žestok bol najčešće u listovima ali i na drugim mestima, sloč. Zglob, npr. Onaj ko to nije preživeo ne zna koliko je to užasno. Verujte mi, dođe mi da opalim metak u tu trulu nogu. Na sreću moju, to grčenje mišića ne traje dugo, jer skačem iz kreveta kao da me je neko polio vrelom vodom. Uz jaukanje i stenjanje pokušavam da hodam po sobi, i posle nekoliko (tridesetak sec.) grč polako popušta. Meni se posle toga, od straha, ne ide u krevet, i onda blejim do svanuća. Posle ovog opisa mog problema pitam sledeće: postoji li sredstvo za promptno delovanje, jer strahujem da situacija grčenja može da potraje, i ne znam kako bih to preživeo. Verujte mi nisam kukavica, (sam sebi sam perorezom izvadio geler iz noge!) ali kao što rekoh ovo je užasno! Očekujući vaš savet, srdačan pozdrav. Ilija trubajić penzioner.

    Odgovoreno: 12. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Jedno od hroničnih komplikacija šećerne bolesti je i dijabetesna polineuropatija, za koju su karakteristični noćni grčevi mišića potkolenice, bolovi u donjim ekstremitetima u vidu žarenja, paljenja, svrab, suva i nekvalitetna koža. Postoji mogućnost lečenja i smanjenja tegoba ali na žalost ti preparati se ne izdaju na recept, već se kupuju. To su berlition i alfalipoin koji uglavnom za par nedelja pokažu pozitivan efekat. Treba ih uzima stalno u dugom vremenskom periodu, praktično neprekidno. Dok ne počne efekat lečenja uzimajte analgetike i antireumatike koji će smanjiti prolazno bolove. Obavezna je i terapija izmenjene cirulacije trentalom i apirinom.
      ass. Dr milena velojić golubović