Poštovana,
    Imam 32 godine, nisam udata, visoka sam 165 cm i teska 65 kg. Imam povišeni krvni pritisak već par godina, uglavnom oko 140/90, a često donji ide i preko 100, i izraženu maljavost koja je sa godinama sve veća. Planiram i trudnoću. Ciklus je redovan, na 27-30 dana. Išla sam na magnetnu rezon. bubrega, rezultati su u redu. Dobila sam uput i za endokrinologa. Radila sam hormone u prvoj - folik fazi (5. dan ciklusa) . Rezultati su sledeći: fsh - 8, 1 lh - 7, 3 estradiol - 40, 0 progesteron 12, 0 testosteron - 1, 2 prolaktin 648, 0 ft-4 - 13, 0 ft-3 - 4, 4 tsh - 2, 3 tg - 8, 2 tg - ab - 9, 1 tpo-ab - 4, 3 acth - 28, 0 kortizol 8h-562, 0; 16h-489, 0 progesteron i testosteron su malo uvećani, kao i kortizol u popodnevnim časovima. Da li ovi rezultati ukazuju na bilo kakav problem, vezano za povišeni pritisak, maljavost ili za trudnoću? I šta treba preduzeti?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 01. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Mislim da od navedenih hormona eventualno nešto malo prelaze gornju granicu normalnih vrednosti samo kortizol i t estosteron. Donekle je i narušen dnevni ritam kortizola, odnosno ne postoji dovoljan pad u drugoj vrednosti. Ponovite vrednosti cortizola ujutru i uveče i uradite vrednosti acth i prekonoćni deksametazonski supresioni test.
      Pozdrav.