Poštovana,
    Nisam sigurna da li je ovo pitanje za Vas ali ne znam gdje bi ga drugo postavila. Zbog toga što sam često žedna i nivo šećera u krvi je bio par puta 6mmol/l a kasnije 5,2mmol/l odlučili smo se za ogtt test. Test je sa 75 gr glukoze. Pisaću vrijeme i vrijednosti. 8: 10, 4, 8 mmol/l; 8: 15 uzimanje glukoze; 8: 45, 8 mmol/l; 9. 15, 7, 6 mmol/l; (ovđe sam zaspala 10ak min); 9: 45, 11, 2 mmol/l; 10: 15, 4, 7 mmol/l; 10: 25, 6, 4 mmol/l. Šta mi možete reći o ovom rezultatu? Moj problem je da ako se ne krećem poslije večere stalno pijem vodu i žedna sam, to traje satima. Inače imam gastritis stepen II. Moj otac već 20 godina uzima tablete zbog povišenog šećera ali nikada Insulin, on je 1939 godište. Za ovo sam se počela zanimati jer planiram trudnoću.
    Hvala puno!

    Odgovoreno: 01. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Malo mi nije jasana satnica uzimanja krvi u toku ogt testa. Krv se uzima pre testa, jeda i dva sata od početka tesa. Ukoliko je nakon dva sata vrednost glikoze u krvi ispod 7,7mmol/l sve je u redu. Ukoliko je preko 11,1mmol/l postoji šećerne bolest, a ukoliko je između radi se i poremećenoj toleranciji na glikozu. Za jutarnje vrednosti granica je 7.0mmol/l. Mislim da je kod Vas glikoregulacija u redu.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.