Poštovana,
    Molila bih Vas za analizu rezultata. Poslednjih 15 godina sam na terapiji zbog povišenog nivoa holesterola. Od Februara ove godine, po preporuci endokrinologa, uzimam Cholipam 20 1x1. Trenutni rezultati su: alt 30.9 (ref. vrednost <31 u/l) ast 28.4 (<31 u/l) holesterol 6.44 (<5.3) trigliceridi 6.12 (<2.3) hdl chol. 1.11 (>1.68) ldl chol. Hiperlipemican (<3.37) imam 69 godina, visoka sam 168 cm i imam 63 kg. Dosta se krećem i pazim na ishranu. Današnji rezultat je lošiji u odnosu na prošlogodišnji, pa bih Vas molila za savet da li treba da promenim terapiju ili da se podvrgnem nekoj strožijoj dijeti. Inače, sama u bašti uzgajam povrće kojim se hranim, trudim se da moja ishrana bude kvalitetna, ne koristim namirnice bogate mastima, izbegavam slatkiše i alkohol. I moj otac je imao isti problem, kao i moja ćerka od 48 godina (njeni nalazi su čak lošiji nego moji). Molim Vas, pomozite.
    Unapred se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 01. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Vaš problem je što imate i visoke trigliceride. Lekovi za regulaciju holesterola ne smanjuju dovoljno vrednosti triglicerida. Dobro je što se vrednosti triglicerida mogu bolje regulisati dijetom od holesterola. Mislim da promena leka drugim lekom iz iste grupe ne bi imala neki poseban efekat. Moguće je povećati dozu na 30, pa i 40mg. Konsultuje kardiologa i endokrinologa o mogućnosti dodavanja leka koji snižava trigliceride.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.