Poštovana,
    Pitanje za endokrinologa. Dobar dan, ja se zovem Katerina i sam iz Makedonije. Molim Vas recite mi da li štitna žlezda se nalazi samo od jednu stranu grla ili ima je i od dvete strane? Moja mama je bila na doktor, snimili su je i evo rezultate zbog kog sam mnogo zabrinuta: tireoidna žlezda: dvoje lobuse so uredna veličina, heterogena , multinodozno izmenjena. Na desni lobus se deaktivira cistični tumefakt so veličina do 11mm (ovo me je isplašilo i zato mislim da je strašno). Dg: hipermobilen mitralen kuspis so lesen trikusp, insuff, struma multinodosa so ureden hormonalen status. Tabl. Bipreso 2,5 1x1/2 tab. Aspisal 325 1x1/2 predlog od doktora; uradi biopsoja na cista od štitnu žlezdu. Molim Vas recite mi šta je ovo? Dale su joj ove lekove: athenolol 2x1/4 scopril 2x10 torvex 1 aspirin i ona duže vreme nekolkiko 6-7 meseci pije omega 3. Ispratiću Vam i sliku od štitne žlezde. Molim Vas recite mi mnogo sam zabrinuta, šta da radimo. Sada smo zakazale pregled u Skoplje zato što mi smo iz drugog grada ali moja mama se plaši zato što su joj rekle da je to ispitivanje strašno, uzima se bris iz štitne žlezde (molim Vas objasnite mi kakva je procedura i pregled) a ona na levu stranu vrata ima beleg od kad je bila mala i plaši se da se ne iskomplikuje stvar. Šta bi nam preporučili, i šta vidite na sliku, da li stvarno ima cista (da li je to početna faza na tumora) zato što ona ima neke tegobe guši je kad hoda, kada sedi znači i bez da radi nešto može da je zaguši pa da nije od štitnata žlezda? Molim Vas recite mi čekamo Vas odgovor.
    Veliki pozdrav za Vas Katerina-MKD

    Odgovoreno: 24. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Postojanje nodusa je relativno često kod žena, ponekad se radi o cistama, šupljinama ispunjenim tečnošću, najčešće koloid koji proizvodi sama žlezda. Ukoliko su vrednosti hormona u redu, promene koje opisujete ne mogu biti razlog bilo kakvih tegoba i ne zahtevaju lečenje. Ukoliko se promene uvećavaju i počnu da smetaju jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija. Ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje. Punkcija ciste je bezopasna i bezbolna metoda koja bi mogla da ima i terapijski efekat, cista se isprazni, i dijagnostičku vrednost, citološki pregled.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav