Poštovana,
    4 god sam u braku, suprug i ja nemamo dece. Pre par dana sam samoinicijativno uz druge analize (koje mi je dao ginekolog da uradim) uradila i analizu ft4 rezultat 14 i tsh 11 (povišen). Jedini simptom koji me naveo da to uradim je nemogućnost kontrole telesne težine (sa bilo kojom dijetom uspevala sam da skinem samo 3-4kg), od lekova pijem samo folnu kiselinu 1 tabletu dnevno (pomaže mi da imam redovnu stolicu). Planiram trudnoću i interesuje me da li ovaj poremećaj u radu štitne žlezde može da utiče da zbog toga nema trudnoće i za slučaj da ostanem trudna da li je to rizično po plod.  Ne znam šta da radim, molim da mi pomognete, jako želim decu.
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 20. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Vrednosti tsh ukazuju na smanjen rad štitaste žlezda, ali su vrednosti ft4 normalne, što malo buni. Moguće je da jedan od ta dva rezltata nije tačan, ponovite analize. Ukoliko se postavi dijagnoza hipotireoze, neophodna je terapija. Hipotireoza može biti razlog za poremećaje menstrualnog ciklusa i nemogućnost začeća. Tireoidni hormoni su neophodni za normalnu trudnoću i razvoj ploda i tada raste potreba za njima pa se u toku trudnoće povećava i doza leka.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.