Dobar dan i poštovanje,
    Imam 32. godine. Dijabetičar sam već 3 godine, najpre sam bila samo na metforminu, a od Aprila 2008. mi je uveden lantus optiset. Ja imam dm tip 1, jer ima pozitiv anti gad tela. U trudnoći sam koristila humane insuline, a nakon tudnoće sam prevedena na apidru solostar dajem je 3 puta za vreme obroda, a uveče dajem lantus solostar. Takođe uzimam i gliformin od 500mg 3x1 međutim, šećer mi nikada gori nije bio, u Junu sam radila hba1c 13% ja nemam apetit i malo jedem, a šećer visok. Čak ne jedem ni 3 puta dnevno. Interesuje me da li šećer raste ako ne jedem?! Stalno se znojim, imam utisak da je to od gluformina. Imam svog endokrinologa ali je trenutno na odmoru, pa Vas molim za savet. Jedem 2 puta dnevno i to malo i voće jedem, da li mi zbog toga raste šećer što nemam redovne obroke. Pošto je šećer visok ja zbog toga što manje unosim hranu ali ne vidim poboljšanje. Čak ni u trudnoći nisam imala ovako loše regulisanu šećernu bolest.
    Hvala.

    Odgovoreno: 20. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Intenzivirana insulinska terapija je najbolji, najefikasniji, najkonforniji vid insulinske terapije. Međutim zahteva Vašu edukaciju, stalnu samokontrolu pre svakog davanja brzodelujućeg insulina i svakodnevno samostalno korigovanje doze, ako je to potrebno prema vrednostima šećera. Dijeta je najvažniji deo terapije šećerne bolesti i dva obroka sigurno nisu dobar izbor za Vas. Potrebno je imati više manjih obroka, tri glavna i dve užine. Vrednosti glikemije i kretanje telesne težine sa najbolji pokazatelj pravilne ishrane. Postavlja se pitanje uzimanja metformina, ukoliko se radi o šećernoj bolesti tip 1.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.