Poštovana,
    Prošle godine u Maju operisala sam štitnu žlezdu (total) nalaz je pokazao mikrokarcinom, od tada pijem euthyrox I dan-125, II dan 125 a III dan 150 zbor poremećaja tsh i t4. Imam 42 godine osećam se dobro, mada ponekad u organizmu imam čudan osećaj da li je to uzrok od veštačkih hormona ili ulazim u menopauzu (u poslednje vreme imam neke toplotne talase). Ono što me interesuje je ishrana, mnogi mi govore šta smem a šta ne smem da jedem (zbog laka), mada moj doktor mi o ishrani nije rekao ništa. Tok nisam otkrila da bolujem od poremećaja štitne žlezde, ugojila sam se 15 kg. Tako da sada imam 93 kg.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 20. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Nakon odstranjenja štitaste žlezde neophodna je nadoknada hormona preparatima koje vi uzimate. U Vašem slučaju osim nadoknade hormona potrebno je postići i dobru supresiju tsh, tako da njegove vrednosti budu što niže, a da nema simptoma predoziranja lekovima. Porast telesne težine je jedan od znakova hipotireoze, ali sa terapijom to ne bi trebalo da bude problem. U svakom slučaju morate povesti računa o ishrani, pre svega o količini hrane i rasporedu obroka, uz doziranu fizičku aktivnost. Što se tiče vrste hrane nema posebnih ograničenja.
      ass. dr Milena Velojićić Golubović. Pozdrav