Poštovana doktocica!
    Stara sam 55 godina, slučajno sam otkrila da imam povećani kalcij 2, 65 referenca je (2,10- 2,6), pth hormon 80,9 referenca (12-56) sitigragija paraštitnih žlezda je pokazala da nemam adenom odnosno su ok. Moj doktor je na godišnjem, pa Vas molim da mi odgovorite da li trebam da posumljam na bolest krvnog raka - koštane srži, raka pluća ili su to granično povećane vrednosti koje se trebaju samo pratiti. Lekove koje uzimam je tulip 10 za holesterol, za osteroporozu ne uzimam nikakve lekove, koje su to druge bolesti koje su u vezi sa povećanim kalcijem i pth hormonom koji je takodje povećan. Uplašena sam i počela sam da uzimam lexaurin 1,5 mg x3 na dan. Za Vaše cenjeno mišljenje i savet sa zahvaljujem.
    Srdačan pozdrav Mira.

    Odgovoreno: 15. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Uvećanje parathormona, odnosno hiperparatireoidizam može postojati a da ne postoji adenom paratireoidnih žlezdi. Vrednosti pth su dovoljno povećane za takvu sumnju. Ponovite analize ca, jonizovanog kalcijuma i pth. Uradite rtg šaska, karlice i lobanje, kao i kostnu denzitometriju. I pored toga što nema tumora jedina terapija je hirurška.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.