Poštovana,
    Imam 42 godine. Pre oko 4 godine, pošto sam se loše osećala (hroničan zamor, ponekad preznojavanje, slabost, osećaj kao da mi nešto smeta pri gutanju), urađeni su pregledi - ultrazvuk štitne žlezde i analiza hormona. Nalazi su bili uredni. Sada nemam sličnih tegoba, osim ponekad neprijatan osećaj prilikom gutanja. Otprilike, od tog perioda (od pre 4 godine, možda i nešto više), dešavali su se i poremećaji ciklusa u vidu oskudnijih krvarenja, svetlije boje (u tragovima). Kada bih se obratila ginekologu (nakon 2-3 takva ciklusa), konstatovano bi bilo da je zadebljala sluzokoža materice, a svi ostali nalazi su bili u redu. Usledila bi terapija " primolut nor" 10 dana 2x1 tableta, nakon čega bih dobila menstruaciju. Posle toga, naredna tri ciklusa "primolut nor" bih uzimala od 16-25 dana ciklusa. Ciklusi bi tada bili uredni, a i po prestanku uzimanja terapije bi ciklusi u nekom periodu bili uredni (otprilike 6-8 meseci), a zatim bi se problem ponavljao. Ginekolog nije preporučivao nikakve naknadne analize i svaki put bi se to rešavalo istom terapijom. Napominjem da nemam drugih zdravstvenih problema. Imala sam jedan porođaj u 29-oj godini i jedan spontani pobačaj u 35-oj godini. Osim toga već dugi niz godina imam problem sa izrazitom gojaznošću. Nameravam da zakažem pregled kod endokrinologa, a molila bih za Vaše mišljenje vezano za probleme koje sam navela. Da li sve ovo može biti vezano za poremećaj hormona i koji je način lečenja?
    Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Moguće je da postoji neko endokrinološko oboljenje koje remeti ceklus i dovodi do povećanja težine. Verovatno biće potrebno uraditi hormonske analize praktično svih endokrinih žlezdi i eventualno druge preglede i snimanja. Tek tada je moguće govoriti o eventualnoj dijagnozi i terapiji.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.