Poštovana,
    Interesuje me nekoliko stvari: - bolujem od povećane funkcije štitne zlezde koja više nije homogena imam i sa leve i sa desne strane čvoriće od 15mm. Smetnje su klasične, a najviše me brine rad srca koji je povremeno ili bolje rečeno skoro uvek ubrzan. Koristila sam ptu u udarnoj dozi kada je t3 bio 28 t4veći od 308 a tsh 0,0001 tada sam uzimala 3puta 100mg dnevno više od mesec dana. Posle poboljšanja uz smanjenje terapije sada uzimam 2 puta 50mg dnevno usledilo je mirovanje, a od pre šest meseci žlezda radi malo hiper malo hipo pa lekove uzimam po potrebi. Bez obzira na fazu propranolol moram da uzimam češće i bromazepam od 1.5 mg jer osećam veliku zategnutost vrata prosto me davi i pritiska pluća, pa ne mogu da dišem ponekad i imam takihardiju od 100 do 120 da li bi u mom slučaju operacija bila preporučljiva, jer se bojim da mi ne nastrada srce pošto ovo idi mi dodji mi traje već 3 godine. Ono je za sada zdravo, ali moja mama je srčani bolesnik tako da znam šta to znači. Inače bolujem i od peska u bubrezima, ima povećan kanal od desnog bubrega, pesak u žučnoj kesi, spondilozu - koja je proradila par meseci pre ustanovljenja da bolujem od štitne žlezde, reumatoidni artritis i migrine. Da li je moguće da su neke od dijagnoza posledica bolesti štitne zlezde i još jednom da li operacija i koje su posledice. I nisam pogrešila godište.
    Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko se terapijom lekovima ne postigne stabilna remisija hipertireoze za najviše dve godine sprovode se drugi oblici lečenja, terapijska doza j131 ili hirurška intervencija. Obzirom na veličinu žlezde koja je uvećana i sa čvorićima, verovatno bi hirurgija za Vas bila bolji izbor. Nakon operacije nastaje hipotireiza, jer nema više žlezde i njenih hormona, mora se lečiti, ali je u svakom pogledu bolja varijanta od hipertireoze. Nadoknadom hormona svakog dana u jednopj tableti pacijent je potpuno zdrav i bez ikakvih ograničenja u svakondevnom životu.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.