Poštovana,
    Pre 4 meseca je otkriveno da mi je štitna žlezda uvećana, ultrazvukom su otkrivena 3 Nodusa, najveći veličine 25mm. Od hormona je samo bio povećan TSH -8.93 i tpoat-6882. Dijagnoza je: struma polynodosa gr II: hypothyreosis latens: obs thyroiditis hashimoto. Ja ni tada, kao ni sada nikakve promene ni smetnje nisam primećivala. Na fotografijama sam primetila da je ta promena postojala pre 2005. god. Ja sada imam 24 godine. Već 3,5 meseca uzimam Letrox 50 mikrograma dnevno i posle 7 dana korišćenja žlezda je počela vidno da se smanjuje, sada se baš ništa ne primećuje. Rečeno mi je da od ovih tableta i nodusi mogu da se smanje. Prilikom gutanja nemam nikakve smetnje. Citološki nalaz je rađen i uredan je. Da li bi pomoglo uzimanje meda u kome su 30-ak dana stajali mladi zeleni orasi, zbog joda? U uputstvu za upotrebu leka Letrox sam pročitala da terapija regulisanja TSH hormona traje do dve godine, ali sam čitala da terapija obično traje ceo život, pa me zanima šta je od toga tačno? Kao i Vaše mišljenje i savet.
    Srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija preparatima l-toroksina se praktično jedino koristi za lečenje hipotireoze, smanjenog rada štitaste žlezde. Malo je verovatno da se primenom letroxa smanjeni nodusi, mada je ova terapije pre desetak godina dosta korišćena, uglavnom bez uspeha. Ukoliko svojom veličinom nodusi prave probleme jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija. Međutim kod hašimoto tireoiditisa se ne preporučuje jer postoji veća mogućnost ponovnog javljanja strume. Žlezda bi trebalo da se vremenom smanjuje. Uvećanje tsh kod Vas odgovara subkliničkoj hipotireozi koja se obično ne leči, ali obzirom na Vaše godine može se uključiti terapija l-tiroksinom. Prisustvo antitela samo govori da će proces uništavanja tkiva štitaste žlezde verovatno dovesti do manifestne hipotireoze. Terapija jeste doživotna, jednostavna i efikasna. Doza leka se određuje na osnovu kontrola ft4 i tsh.
      ass. dr Milena Velojić  Golubović. Pozdrav.