Poštovana doktorka,
    Imam 49 godina i u Martu ove godine mi je na institutu za onkologiju i radiologiju odstranjen levi režanj štitaste žlezde. Na prvoj kontroli u Junu rezultati su bili t4 70,72, tsh 2,71 i tada mi je uvedena terpija eutirox 25mcg. 15.07. Sam ponovo radila analize t4 81,9 tsh 1.14. Problem je što mi u poslednja tri meseca otiču zglobovi na rukama (uz ne baš intenzivan bol pri pokretu), zatim imam izraženije otoke oko očiju i ukočenost i bolove u stopalima pri jutarnjem ili ustajanju posle dužeg sedenja. Dijagnoza je nodus gl. Thyr. Sin. Partim retrosternalis. Napominjem da sam prošle godine lečena od hepatisa c pegilovanim intreferonom i ribavirinom, nalazi i posle 6 meseci negativni pcr, alt 12 ast15. Molila bih Vaše mišljene u vezi prepisane terapije i navedenih tegoba, kao i savet šta preduzeti nadalje.
    Unapred se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Obično posle odstranjenja jednog režnja tirepidne žlezde drugi bude sasvim dovoljan da pokrije potrebe za hormonima. Prvi nalazi posle operacije su praktično u granicama normale i nisu zahtevali uključivanje terapije. Doza od 25mikgr je minimalna i verovatno možete i bez nje. Tegobe koje opisujete ne mogu se objasniti poremećajem rada štitaste žlezde, uz ovakve vrednosti hormona, mada bi mogli da se uklope u manjak hormona. Prekinite terapiju sa euthyrox 25, posle dva meseca uradite ft4 i tsh i da se tada donese definitivna odluka da li Vam je supstitucija neophodna ili ne i odredi doza koja ima smisla.
      ass. dr Milena Velojić Golubović