Poštovana,
    Imam 25 godina i pre četiri godine sam se zbog malja i akni na licu javila ginekologu i endokrinologu. Ultrazvučni nalaz jajnika je bio uredan a od hormonskih analiza je rađeno sledeće: testosteron-1,07 nmol/l; dhea-s 359 ug/dl; androstendion 4.42 ng/ml. Kao terapija mi je data diane-35 koje sam uzimala dve godine i koje nisu dale apsolutno nikakvo poboljšanje na postojeće tegobe. Takođe su mi pravile velike psihičke smetnje pa sam prestala da ih uzimam. Ciklusi su mi i dalje potpuno uredni; kao što su bili i pre početka uzimanja terapije. Postoji li neka druga pilula koju mogu uzimati, naravno uz konsultacije sa lekarom.
    Hvala puno unapred.

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Pojačana maljavost kod žena našeg podneblja je relativno česta i retko postoji endokrinološki poremećaj kao uzrok, već se radi o konstitucionalnoj osobini. Obično pomenuta terapija daje povoljne rezultate i najčešće se koristi. Možda bi trebalo ispitati i funkciju nadbubrežnih žlezdi. Postojao je ranije još jedan preparat za terapiju hirzutizma, androcur, ali nisam sigurna da još postoji na našem tržištu.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.