Poštovana doktorko!
    Pisao sam vam već nekoliko puta u vezi problema sa štitnom žljezdom! Štitna mi je ostranjena u semtembru prošle godine, hormoni su sada u redu uz terapiju eutiroksa od 150mikrog. dnevno. Problem je u tome što s vremena na vrijeme imam osjećaj nekog pritiskanja na grudima kao i osjećaj da ne mogu da udahnem dovoljno vazduha! Endokrinolog kaže da je to posledica hipotireoze, kao da mi se zadržava voda na plućima, pa srce ne može da radi normalno i propisao mi Presolol 1/4 po potrebi! Binsce nisam radio snimak pluća niti pregled srca, već je tu dijagnozu postavio napamet! Bolova nema! Interesuje me da li se vi slažete sa njegovom dijagnozom i koliko je opasno koristiti ova dva lijeka zajedno? Koji lijek po vama treba koristiti za ublaživanje ovih tegoba, ako treba uopšte?
    Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Objašnjenje vašeg lekara je prilično neshvatljivo, da ne upotrbim neku drugu reč. Tegobe sa srcem u hipotireozi su moguće kod zapuštenih pacijenata koji su mesecima bez terapije. Ukoliko su Vaše vrednosti ft4 i tsh u redu, tegobe se ne mogu objasniti hipotireozom. Presolol u ovakovoj situaciji po mom mišljenju ne može biti od koristi i ne propisuje se pacijentima sa hipotireozom. Obratite se kardiologu da isključi neko prateće oboljenje srca i da da odgovarajuću terapiju ako ima potrebe. Verovatno neće biti nikakvih novih problema i ne postoji ozbiljan razlog povremenog nedostatka vazduha koji osećate. Možda bi upotreba sedativa u takvim situacijama više pomogla.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.