Poštovana,
    Ja već četri godine bolujem od štitne žlezde. Kada sam to otkrila radila sam analize krvi i ultra zvuk. T3 i T4 su mi bili u granicama a TSH nizak, na ultra zvuku su bili čvorići i cista. Pošto i moja majka boluje isto od štitne žlezde doktorka mi je rekla da je nasledno i dala mi Tivoral da pijem. Da bi posle otišla kod duge doktorke na kontrolu i ona mi rekla da nemam potrebe da pijem lek jer su mi hormoni dobri i da je to cista koja treba da se punktira. Ja nisam bila pristalica punktiranja, prestala sam da pijem Tivoral i nekih 2 godine nisam ništa proveravala. Pošto se u poslednje vreme loše osećam, a i porasla mi je vidno štitna žlezda i naglo sam počela da se gojim rešila sam da odem na proveru, otišla sam u Čigotu na Zlatibor. Na pregledu ultra zvukom doktor je rekao da mu se ne sviđa struktura moje štitne žlezde i posumljao da je tumor, tako da mi je punktirao cistu i uzeo uzorak čvorića i poslao na patološki nalaz. Patološki nalazi su dobri, ali sam ja uradila i hormone i rezultati su TSH 0.022, T4 101.70, T3 2.80 dijagnoza koju mi je odredio hirurg je: struma nodosa pp. Lobi. Sin. Gl. Thyr. Adenoma toxicum. Lobi sin. Hyperthyeosis. Doktor je rekao da je obavezna operacija ali da pre toga moram da saniram hormone i dao mi ptu 50mg. Ono što meni nije jasno u celom mom slučaju je to kako se ja gojim kada bi trebala da mršavi i strah me je da primenom ovih lekova mi ne bude još gore. Kao i to kako se pije ovaj lek pre jela posle jela? A interesuje me i Vaše mišljenje u vezi operacije. Da možda je bitno i to da još uvek nisam rađala niti pokušavala da ostanem trudna.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Cista sigurno ne može biti uzrok Vaših tegoba, niti razlog poremećaja funkcije štitasta žlezde. Vrednosti hormona se normalne, sa niskim vrednostima tsh, što se može javiti kod kompemzovanog toksičnog adenoma, ali u ultrazvučnom nalazu se ne navodi postojanje adenoma, čvora štitaste žlezde. Terapija toksičnog adenoma je ili terapijska doza j131 ili hirurška intervencija kod većih nodusa. Mislim da Vam u ovom trenutku terapija lekovima nije potrebna. Potrebno je postaviti definitivnu dijagnozu i sprovesti odgovarajuće lečenje.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.