Poštovana,
    Kakve veze imaju kalcijum i štitna žlijezda kod djevojke od 20god. Napominjem ima neke čudne kalcificirane tragove na moždanim ovojnicama otkrivene magnetnom rezonancom.
    Hvala

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Za regulaciju kalcijuma u krvi odgovorne su paratireoidne-paraštitne žlezde. One se najčešće nalaze iza režnjeva štitaste žlezde, po dve sa svake strane. Povezanost sa štitnom žlezdom ne postoji, ali kod hirurških intervencija na štitastoj, mogu stradati paratireoidne žlezde i nastaje manjak parathormona i problemi sa regulacijom nivoa kalcijuma. Uradite pth i nivoe ukupnog i jonizovanog kalcijuma u krci.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.