Poštovana dr,
    Ne znam da li se obraćam kome trebam ali ako mi možete ikako odgovoriti na moje pitanje naime moj suprug misli da je dijabetičar iako nije bio na lekarskom pregledu merimo šećer u krvi ujutro je sasvim normalan 88 ili 94 tako se kreće posle jela mu se povisi preko 100 čak je jednom dostigao i 180 da li mi možete reći da li bi on trebao se plašiti i otići lekaru ili je to sasvim normalno. Ja sam čitala u jednom časopisu da se šećer u krvi najčešće meri jutrom i ako je tada veliki i pre jela onda postoji mogućnost rizika ali mene interesuje Vaše mišljenje molim Vas da nam odgovorite.
    Hvala unapred i lepi pozdravi.

    Odgovoreno: 03. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Dijagnoza šećerne bolesti postavlja se na osnovu jutarnjih vrednosti šećera u krvi našte. Dijagnostičke vrednosti su 7,0mmol/l (126mg/dl) u najmanje dva uzorka. Vrednosti posle obroka ne bi trebalo da prelaze 11,1mmol/l (199mg/dl). Za sada Vaš suprug ne ispunjava ove dijagnostičke kriterijume. Moguće je uraditi oralni glikoza tolerans test da bi bili sigurni u stanje glikoregulacije.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.