Poštovana,
    Imam 26 godina. Imam uvećanu štitnu žlezdu od puberteta, hormoni su uvek bili i sada su u redu, dijagnoza: struma. Poslednji ultrazvuk sam radila u Januaru 2006. godine u dz Savski Venac - štitasta žlezda je lako uvećana na račun levog režnja, bez formiranih nodusnih promena, homogene ehostrukture. Desni režanj i istmični deo normalne veličine i ehogenosti, bez nodusnih promena. Ne vide se znaci regionalne adenopatije. Primetila sam da se u trudnoći uvećala (osetim je kada gutam) mada su i tada hormoni bili ok (FT3, FT4, TSH). Poslednji put sam radila analize hormona par meseci posle porođaja, u Aprilu 2009. (T3, T4, TSH) i bili su ok. Ultrazvuk sam zakazala u dz ali ga čekam pa sam htela da Vas pitam da li je moglo stanje da pređe u nešto ozbiljno i da li to što je osetim kada gutam treba da me brine? Dr opšte prakse mi je palpirala štitnu žlezdu, kaže da misli da je sve ok samo je fizički veća. Molim za savet šta još od analiza smatrate da treba da uradim da bih bila mirna.
    Hvala unapred, veliki pozdrav za sve Vas koji radite na Stetoskopu.

    Odgovoreno: 31. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Sigurno je da trudnoća može uzrokovati rast štitaste žlezde. Kako su vrednosti hormona u granicama normale, jedina mogućnost lečenja difuzne strume je hirurška intervencija, ukoliko svojom veličinom pravi velike smetnje. Mislim da to kod Vas još nije slučaj. Ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.