Poštovana,
    Prvi put sam uradila nalaze po uputnici ljekara opšte prakse i tad je TSH bio 6,12 a t3 5,2 a t4 15,3. Nalazi su ponovljeni sedam dana kasnije i tad je tsh bio 2,63, t3 4,7 a t4 14,9, i radila sam uz. Posle toga bila sam kod dva doktora: prvi je postavio dijagnozu: Hashimoto Thyreoiditis i Hypothyreosis Subclinicum i taj doktor je rekao da koristim 25 mcg eutiroxa i idem na kontrolu svakih 6 nedelja. Urađen uz i nalazi hormona: tsh 3,8 i antitijela tg ab 20,00 a tpo ab 1000. Drugi doktor je rekao da je to difuzna bolest štitnjače koja je vjerovatno nastala posle porođaja i rekao da uzimam 50mcg eutiroxa jer 25 nije dovoljno i da dođem na kontrolu za 3 mjeseca, nalaze nisam radila sam nego samo uz. Možete li mi ukratko reći šta sve ovo znači za mene, za moj život. Da li je uopšte bitno da li je hasimoto ili difuzna bolest, kako mogu znati tačno šta mi je i koliko lijeka trebam da uzimam 25 ili 50 mcg?
    Unaprijed zahvalna, Nela.

    Odgovoreno: 31. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Lek koji uzimate koristi se jedino za lečenje hipoetireoze, smanjenog lučenja hormona štitaste žlezde. Za sada Vam po tom pitanju terapija nije potrebna. Da li postoji hašimoto tireoiditis za Vas uopšte nije bitno i vrednosti antitetala nisu od interesa za odluku o terapiji. Ultrazvučne kontrole i kontrole hormona 2 puta godišnje, TSH i FT4. Prekinite terapiju i uradite hormone za dva meseca, a nakon toga na 6 meseci kako je već rečeno.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.