Poštovana,
    Moja mama je juče radila analize hormona, scintigrafiju, uz štitne žlijezde, jer već određeni period (oko 1.5 mjeseca) ima problem ( promuklost, otežano gutanje). Kalcijum, Fosfor i TH4 su u redu, scintigrafija je u redu, uz u predjelu štitne žlijezde, kao i u predjelu glasnih žica, nije, na odjelu za nuklernu medicinu dr. je nakon snimanja uz napisao dijagnozu - elementi difuzne bolesti, od biopsije je odustao rekavši da su u pitanju topla polja. Možete li mi pojasniti taj termin - difuzna bolest kao i topla polja? Napominjem da će ona endokrinologu poći za nekoliko dana, a nalazi su rađeni u drugom gradu.
    Unaprijed zahvalna. Milena

    Odgovoreno: 31. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko su vrednosti hormona u redu nema potrebe za bilo kakvim lečenjem i tegobe ne mogu biti uzrokovane štitastom žlezdom. Najverovatnije postoje nodusi, čvorići štitaste žlezde - topla polja, koji nisu opisani na ultrazvuku pa je pitanje da li postoje. Nema medikamentozne terapije čvorića. Ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje.
      ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav