Poštovana,
    Imam 16,5 god, osam ipo godina kako se lečim od hipertiroze. Koristim terapiju ptu u zavisnosti od rezultata hormona tri puta mi je bezuspešno ukinuta terapija. Prva dva puta povećanje hormona nastupilo je nakon mesec dana a sada posle šest meseci. Predloženo mi je mogućnost operacije odstranjivanje štitne žlezde ili korišćenje radio aktivnog joda. Šta bi ste vi predložili, da li je moguće nastaviti sa terapijom ptu-a ili predlažete nešto drugo?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 28. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Po pravilu lečenje hipertireoze lekovima kod odraslih ne bi trebalo da traje duže od dve godine. Ukoliko se za ovo vreme ne postigne stabilna remisija bolesti predlaže se hirurška intervencija ili terapijska doza j131, u zavisnosti od veličine štitaste žlezde. Obzirom na vaše godine možda bi još jedanput trebalo pokušati terapiju lekovima, ali ovog puta tbl. Tiastat 3-4 dnevno 4-5 nedelja, zatim smanjenje doze prema rezultatu. Nakon godinu dana prekinuti terapiju i videti šta se postiglo. Ipak nije pogrešno i sada razmišljati o promeni načina lečenja.
      ass. dr Milena Velojić Golubović